Ahşap Deck Uygulama

Her türlü hava koşullarına dayanabilen, zamanın yıpratamadığı ağaçtır. Özelliklerinden dolayı ağaçların en kıymetlisidir.

Nadir bulunur; çünkü tik ağacı yalnız Uzakdoğu da Burma (Myanmar) ve Endonezya da yetişir, az miktarda komşu ülkelerde de bulunur. Burma dan kereste ve tomruk, Endonezya dan mamul mobilya (Teak bahçe mobilyası ve Colonial teak- iç mekan mobilyası) olarak ihraç edilir. Endonezya daki teak ormanları devlet tarafından işletilir. Kaliteli üretim için ilk once doğru malzeme ve araç gereç gerekmektedir. Teak ağacını ve ürün kalitesini temelde iki gruba ayırabiliriz.
Afrika kökenli, bünyesinde bulundurduğu yağ nedeniyle dış hava şartlarına (yağı yılda bir haricen sürülerek yenilenmek koşulu ile) dayanıklı bir sert ağaç çeşididir.
Teak ağacı olarak da bilinen, her türlü hava koşullarına dayanabilen, yılların yıpratamadığı ağaçtır. Bu özelliklerinden dolayı ağaçların en kıymetlisidir, nadir bulunur tıpkı elmas gibi. Nadirdir, zira tik ağacı yalnız Uzakdoğu’da burma olarak bilinen myanmar ve endonezya’da yetişir. Az miktarda da buraya komşu ülkelerde bulunur.Bu ağacın genel olarak milyarlık lüks yatlarda kullanıldığı modası olduğu gibi, elbette bahçe mobilyası yapımında da kullanıldığı bilinir.
Dış odunu gri, iç odunu sarımsı açık kahverengi olup, iç odunu açık havada ve kendiliğinden koyulaşıp koyu kahverengi olur. Suyu adeta iter, böcek ve mikroorganizmalar tarafından kolay yıkımlanmaz, zor verniklenir, hava kurusu özgül ağırlığı yaklaşık 0,66 gr/cm3’dür.
Sıcak bölgelerde yetişen çok sert bir ağaç.Bilimsel adı tectona grandis olarak ta kullanılmaktadır. Plantasyon olarakta piyasada bulunmakta genelde Plantasyon olarak Endonezya’da bulunmaktadır. Firma olarak çok fazla önermiyoruz. Burma Teak Deck her zaman daha kullanışlı ve ömrü çok çok uzundur.

Ahşap Deck Kaplama Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar; Doğal güzelliği çürümeye ve çürümeye karşı direnci ile tik ahşap zemin kaplaması ev sahiplerinin yıllarca kalıcı güzelliğin tadını çıkarmasını sağlamaktadır. Aslında uygun bakım ve özenle, bu parke zemin kaplaması 25 yıldan fazlasına dayanmaktadır. Ahsap deck kaplama zemin kaplaması Teak gibi görünüyor ama biraz daha ucuz olmaktadır. Belki de bazı inşaatçıların onu pahalı ve ağır teak alternatif olarak seçmesinin nedeni budur. Döşemeniz için doğru tik ağacını seçmek basittir. Ancak optimum sonuçlar için aşağıdaki faktörleri dikkatlice göz önünde bulundurmalısınız.

Renk varyasyonları

Tropikal sert ağaçların çoğunda olduğu gibi iroko deck orta ten renginden kırmızımsı kahverengi tonlara sahip derin tonlara kadar değişen güzel renk çeşitleriyle gelir. Ev tasarımınızı tamamlamak için belirli tonları seçebilirsiniz. Güvertenizin daha doğal görünmesini sağlamak için renk varyasyonlarına izin verebilirsiniz. Daha belirgin taneciklere sahip olan iroko deck, dış mekan ortamınızı kesinlikle benzersiz hale getirecektir.

Döşeme tahtası boyutları

Her şeyden önce Döşeme tahtası boyutları seçiminiz normal 8 ila 10 cm  ile sınırlı değildir. Daha kısa veya tek uzunlukta döşeme tahtaları da seçebilirsiniz. Bu garip şekilli deck alanlarına sahip evler için avantajlı olmaktadır. Bu da paradan tasarruf etmenizi sağlar.

İroko deck kaplama

İroko deck kaplama  İroko egzotik bir ağaçtır. Afrika kökenli olduğu bilinmektedir. İroko son derece dayanıklı, renk ve görünüm açısından estetik bir görünüşe sahiptir. İroko egzotik bir ağaçtır. Afrika kökenli olduğu bilinmektedir. İroko son derece dayanıklı, renk ve görünüm açısından estetik bir görünüşe sahiptir. Bahçenize özel bir görünüm sağlayacaktır. İroko ağaçları ıslak zeminler de ve diğer dış mimari elemanlar için kullanışlıdır. Deck yapımında kullanılacak teak’den sonra en iyi ağaç türüdür. Renk tonu ve doku olarak teak’e en yakın ağaç olması ve fiyatının da çok uygun olması tercih edilmesinde etkendir. Bahçenize özel bir görünüm sağlayacaktır.

İroko ahşap kaplama, genel olarak milyarlık lüks yatlarda kullanıldığı modası olduğu gibi, elbette bahçe mobilyası yapımında da kullanıldığı bilinmektedir.

Dış odunu gri, iç odunu sarımsı açık kahverengi olup, iç odunu açık havada ve kendiliğinden koyulaşıp koyu kahverengi olmaktadır. Suyu adeta itmektedir. Böcek ve mikroorganizmalar tarafından kolay yıkılamaz. Zor verniklenmektedir. Hava kurusu özgül ağırlığı yaklaşık 0,66 gr/cm3’ olarak bilgi edinilmektedir. Dünya da ve özellikle ülkemizde yaygın şekilde dış mekan uygulamaların da ya da iç mekanlar da parke olarak tercih edilen iroko, sert ağaçlar arasında en çok beğenilen ve çeşitli uygulamalar da tercih edilen bir yöntemdir.

Decking( dış mekan parke ) uygulamalarında da çok yüksek talep görmektedir. Afrika’dan ithal ettiğimiz birinci sınıf iroko ağaçları yüksek kalite standartları olan değerli müşterilerimize temin etmekteyiz. Dış mekanlar da kullanıldığında düzenli bir bakım ve çok sık yağlama gerektirmemektedir. Sezon başların da ya da sonlarında bakım yapsanız yeterlidir.